LECZENIE DORAŹNE

Jeżeli bóle głowy występują rzadko, do kilku w miesiącu, taką migrenę nazywa się zwykłą czyli epizodyczną a leczenie polega na przerwaniu bólu głowy czyli leczeniu doraźnym. Leki stosowane w terapii migreny, których jest bardzo wiele należą do różnych grup. Najczęściej są to niesterydowe leki przeciwzapalne.

Skuteczność ich jest bardzo różna nawet u tego samego chorego, a wybór często polega na stosowaniu metody eliminacji i dobraniu najbardziej skutecznego. 

W przerywaniu napadu ważna jest też dawka leku. W migrenie na ogół jedna tabletka nie jest skuteczna, co powoduje, że na początku bólu głowy lepiej wziąć dwie, trzy tabletki jednorazowo i przerwać ból niż jedną, a potem co kilka godzin sięgać po kolejne, co  najczęściej i tak nie przerywa bólu głowy.

Liczy się również moment przyjęcia leków. Bardzo ważne jest, by leczenie rozpocząć  na początku bólu głowy, nie czekać aż się on rozwinie. Przerwanie ataku bólu, który osiągnął już znaczne nasilenie jest dużo trudniejsze niż interwencja na jego początku. Z upływem czasu  w mózgu rozwijają się wszystkie nieprawidłowe procesy, które do tego bólu głowy doprowadziły lub go wywołują. Ponad to w miarę jego trwania uruchamiane są  w układzie nerwowym mechanizmy, które sprawiają, że ból staje się  "odporny" na leki.

Inną grupą leków, coraz powszechniej stosowaną, przeznaczoną w zasadzie tylko do leczenia migreny są trypatny. Poza hamowaniem bólu, likwidują też objawy towarzyszące jak nudności czy nadwrażliwość na bodźce.

Z lekami jednak trzeba uważać. Bardzo dużym błędem leczenia migreny, z czego chorzy na ogół nie zdają sobie sprawy, jest ich nadużywanie.

Leków przeciwbólowych nie wolno stosować zbyt często! W przypadku bólów głowy mogą one wywoływać polekowe bóle głowy lub tzw. bóle głowy z odbicia. Dodatkowo, migrena w sposób naturalny, jako choroba przewlekła i postępującą, "lubi" zwiększać częstotliwość napadów. Powstaje błędne koło; coraz częstsze bóle głowy, coraz większe ilości leków przeciwbólowych, coraz mniejsza ich skuteczność.  

Nasi specjaliści leczenia migreny:

  • konsultacje / farmakoterapia:

dr n. med. Anna Błażucka - specjalista neurolog

dr n. med. Magdalena Wysocka-Bąkowska - specjalista neurolog

  • medyczna marihuana
  • leczenie toksyną botulinową / leczenie przeciwciałami monoklonalnymi:

dr n. med. Anna Błażucka - specjalista neurolog 

 
  • farmakoterapia / blokada / termolezja

dr n. med. Jarosław Leś - lekarz medycyny bólu / anestezjolog

lek. med. Jacek Mocarski - lekarz medycyny bólu / anestezjolog

lek. med. Joanna Grzesiak - lekarz medycyny bólu / anestezjolog

dr n. med. Krzysztof Szalecki - neurochirurg

Krzysztof Szalecki - ZnanyLekarz.pl