BLOKADA
Znieczulenie (blokada) nerwów obwodowych polega na podaniu leku miejscowo znieczulającego w bezpośrednie sąsiedztwo nerwów, pni i splotów nerwowych. Prowadzi to do tymczasowej utraty odczuwania bólu, temperatury i dotyku. Blokada nie powoduje zniszczenia nerwów a jedynie czasowe ich wyłączenie.
Działanie blokady poza miejscowym usuwaniem bólu, polega również na zmniejszeniu stanu zapalnego, usuwaniu sprzykurczów mięśniowych, skurczów i innych zaburzeń naczynioruchowych.
W celu zwiększenia dokładności blokady często wykonuje się ją pod kontrolą USG.
Wykonanie blokady nie wymaga pobytu w szpitalu, tego samego dnia pacjent może pójść do domu.
Działanie blokady utrzymuje się kilka tygodni do wielu miesięcy.
W leczeniu pacjentów z przewlekłym bólem stosuje się blokady diagnostyczne, prognostyczne i lecznicze.
Blokady diagnostyczne
Blokady diagnostyczne mają na celu ustalenie miejsca powstawania i dróg przewodzenia bólu. Wykonywane są w celu postawienia precyzyjnej diagnozy dotyczącej przyczyny dolegliwości bólowych.
Blokady prognostyczne
Blokady prognostyczne wykonuje się w celu ustalenia wskazań i skuteczności planowanych innych zabiegów, podczas których dochodzi do trwałego lub przejściowego uszkodzenia nerwów. Na podstawie skuteczności blokady lekarz może ocenić wyniki planowanego innego zabiegu.
Np: U chorych cierpiących na neuralgię trójdzielną wykonywana jest przed zabiegiem termolezji nerwu trójdzielnego. Jeżeli w wyniku blokady dochodzi do ustąpienia bólu wykonuje się zabieg termolezji.
Blokady z dużą skutecznością przeciwbólową stosuje się:
-migrenie przewlekłej, celem przerwania napadu bólu głowy
-neuralgii potylicznej
-klasterowym bólu głowy
-neuralgii trojdzielnej
W Klinice Bółów Głowy blokady wykonują: