Neuralgia nerwu trójdzielnego
Nerw trójdzielny jest nerwem przewodzącym bodźce czuciowe z twarzy i głowy. Ból najczęściej jest rezultatem bezpośredniego podrażnienia nerwu: zapalenia toczącego się wokół niego, jego uszkodzenia lub uciskania przez tętnice lub żyły bądź niedokrwienia. Nerwoból, czyli neuralgia trójdzielna, zwana także rwą twarzową jest jednym z najgwałtowniejszych i najsilniejszych bólów. Ból trwa od kilku sekund do 2 minut. Występuje nagle, może wystąpić kilka, kilkanaście razy dziennie. Ból porównywany bywa do uczucia, jakie towarzyszy porażeniu prądem. Może obejmować pół twarzy, ale też może umiejscowić się punktowo: w okolicy oka, zatoki nosowej, żuchwy (wtedy przypomina gwałtowny ból zęba).
Neuralgii trójdzielnej czasem towarzyszy katar, łzawienie, ślinotok, zaczerwienienie i skurcz twarzy, zaburzenie smaku i słuchu. Atak bólu może wywołać dotknięcie skóry twarzy np. podczas mycia lub golenia, ruch podczas mówienia, jedzenia czy mycia zębów, albo nagła zmiana temperatury otoczenia.
Diagnostyką i leczeniem neuralgii zajmują się neurolodzy.
Podstawowym badaniem jest MRI mózgu, które pozwala wykluczyć inne choroby, objawiające się podobnym bólem. Taki ból może towarzyszyć ostremu zapaleniu miazgi zębowej, zmianom zwyrodnieniowym w stawach skroniowo-żuchwowych, zapaleniu zatok przynosowych, chorobom oczu i uszu, guzom kąta mostowo móżdżkowego, stwardnieniu rozsianemu.
W leczeniu farmakologicznym neuralgii stosuje się:
- leki przeciwpadaczkowe
- leki przeciwdepresyjne
- opioidy
W zapobieganiu nawrotów nerwobólu należy trzymać w cieple lub rozgrzewać bolesną okolicę, stosować maści i plastry rozgrzewające, poddawać się leczniczym masażom i kąpielom. Pomocne jest stosowanie witamin z grupy B, zwłaszcza B12. W leczeniu neuralgii nerwu trójdzielnego sprawdza się też akupunktura i akupresura.
najskuteczniejszą formą leczenia neuralgii są:
- blokady, czyli ostrzykiwanie chorego nerwu lekiem przeciwbólowym
- termolezja
Jednocześnie trzeba uświadomić sobie, jakie bodźce najczęściej wywołują nerwobóle i nauczyć się ich unikać (np. nie dotykać określonych miejsc na twarzy lub w jamie ustnej).
Czasami gdy jest to możliwe, stosuje się operacyjne odsunięcie naczynia uciskającego nerw trójdzielny.